Flækket puck - mål eller ikke mål?

Her vil Jacob Grumsen svare på spørgsmål om stort og småt inden for hockeyverdenen og specielt dommerfaget.

Flækket puck - mål eller ikke mål?

Postby Bandito » Tue Apr 10, 2012 7:54:08

Hej Grumsen!

Først og fremmest tak fordi du til stadighed gider at besvare spørgsmål fra os brugere - selv om du bliver rakket ned tit og tæt. Det er vist lidt øretævernes holdeplads...

Mit spørgsmål er følgende:

Hvad skal der dømmes, hvis pucken bliver skudt på mål, rammer stolpen og flækker. Således at den ene halvdel ryger i mål og den anden halvdel ryger ud i spil igen?

Hvad skal der dømmes, hvis pucken flækker, men begge dele ryger i mål?

Du har jo til dels allerede givet mig svaret mandag aften i Herning, men lad os bare høre det fra hestens mund igen alligevel...
Bandito
 
Posts: 5
Joined: Tue Apr 10, 2012 7:34:54

Re: Flækket puck - mål eller ikke mål?

Postby Jacob Grumsen » Tue Apr 10, 2012 10:07:12

Hej Banditto

Iifl regel 471, casebook, fortolkning B 9.

At et mål ikke kan godkendes med mindre den passerer mållinien et stykke...

Håber dette besvare dit spørgsmål

Hilsen
Jacob Grumsen
Jacob Grumsen
 
Posts: 393
Joined: Mon Jan 28, 2008 11:17:11


Return to Dommer - Jacob Grumsen

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron