Offside

Her vil Jacob Grumsen svare på spørgsmål om stort og småt inden for hockeyverdenen og specielt dommerfaget.

Offside

Postby gustavw » Wed Mar 30, 2016 8:45:48

Hej Grumsen.

I regelbogen 2010-2014 står der at en spiller med fuld kontrol over pucken, og med begge skøjter i neutral zone må skøjte baglæns ind over blå linie uden at blive dømt offside. Gælder det stadig?

Mvh
Lars
gustavw
 
Posts: 1
Joined: Wed Mar 30, 2016 8:41:29

Re: Offside

Postby Jacob Grumsen » Fri Apr 01, 2016 9:34:48

Hej Gustavw

Ja denne regel gælder stadig..:

RULE 81 – ONSIDE
i. If the puck carrier maintains control of the puck while his skates cross the blue line ahead of the puck, he is considered onside provided that he rst had control of the puck with both skates in the neutral zone and that he kept the puck on his stick until the puck fully crossed the blue line.

Hilsen

Jacob Grumsen
Jacob Grumsen
 
Posts: 393
Joined: Mon Jan 28, 2008 11:17:11

Re: Offside

Postby 3jw1n » Wed Apr 06, 2016 2:05:37

Hej Grumsen
Jeg ville bare spørge, hvornår en medspiller så må krydse blålinje ? Er det stadig pucken der bestemmer eller er det den puckførende spillers skøjter ?
Mit bud vil være at det stadig er pucken, men er ikke sikker :D

Mvh
Peter V
3jw1n
 
Posts: 128
Joined: Fri Mar 07, 2008 8:34:38

Re: Offside

Postby Jacob Grumsen » Wed Apr 06, 2016 10:37:15

Hej Peter

Når vi snakker om off-side, så skal man altid se på puckens placering.. denne skal have passeret blå linie før skøjterne, ikke kroppen, her snakker vi om skøjternes placering
Hvis en medspiller passerer blå linie før pucken så er der off side.

Det eneste sted der er en undtagelse, det er som nævnt i tidl indlæg

Hilsen
Jacob Grumsen
Jacob Grumsen
 
Posts: 393
Joined: Mon Jan 28, 2008 11:17:11


Return to Dommer - Jacob Grumsen

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron