Icing regel

Her vil Jacob Grumsen svare på spørgsmål om stort og småt inden for hockeyverdenen og specielt dommerfaget.
Post Reply
south
Posts: 1
Joined: Sat Mar 09, 2019 10:09:53

Icing regel

Post by south » Sat Mar 09, 2019 10:14:17

Hej Jacob

Kan man ikke lave en regel der giver 2 minutters holdstraf hvis spillere løber ud for at skifte selvom de udmærket godt ved de ikke må skifte ud når de laver en icing?
Det er så træls at se, at der så går tid med at få dem ud igen og det er ikke altid dommerne får de rigtige ud på isen igen.

Jacob Grumsen
Posts: 415
Joined: Mon Jan 28, 2008 11:17:11

Re: Icing regel

Post by Jacob Grumsen » Fri Mar 15, 2019 9:01:14

Hej South

ifølge regel 93, ii

If a team attempts to change players after it has iced the puck, the referee will issue a warning for the first offense and then assess a bench-minor penalty for delay of game for subsequent offenses.

Så jo der er allerede en regel omkring når et hold skifter spillere eller forsøger at skifte spillere ved icing

Rigtig godt slutspil

Jacob Grumsen

Post Reply