Et par spørgsmål.

Her vil Jacob Grumsen svare på spørgsmål om stort og småt inden for hockeyverdenen og specielt dommerfaget.
Post Reply
Jogu
Posts: 1
Joined: Tue Jan 05, 2010 8:50:04

Et par spørgsmål.

Post by Jogu » Tue Jan 05, 2010 8:56:00

Hej Jacob,

"I gamle dage" oplevede jeg et par gange at et hold som var blevet tilkendt et straffeslag, kunne vælge at konvertere dommen til 2 min. overtalsspil. Er dette stadig tilladt eller er reglen gået i glemmebogen??

Og så lige et andet spørgsmål som nok heller ikke er relevant, men er det tilladt at målmanden deltager i angrebsspillet under afventende udvisning til modstanderens hold?

Ishåki
Posts: 206
Joined: Sun Aug 31, 2008 8:15:00
Location: Frederikshavn

Re: Et par spørgsmål.

Post by Ishåki » Tue Jan 05, 2010 4:43:19

Da jeg selv blev lidt nysgerrig over disse par gode spørgsmål, fandt jeg svarene i regelbogen (http://ishockeydommer.dk/Regler/Bog/)

1) Pånær enkelte undtagelser kan man altid konvertere et straffeslag til en 2 min. udvisning (se regel 508)
2) En målmand må ikke deltage i spillet på modstandernes banehalvdel, straffes med 2 min. udvisning (se regel 591)

Håber det er OK, Grumsen... :wink:

Jacob Grumsen
Posts: 409
Joined: Mon Jan 28, 2008 11:17:11

Re: Et par spørgsmål.

Post by Jacob Grumsen » Wed Jan 06, 2010 10:54:32

Hej Ishåki

Det er helt okay, tak for hjælpen :)

Venlig Hilsen
Jacob Grumsen

Post Reply