Icing-regel

Her vil Jacob Grumsen svare på spørgsmål om stort og småt inden for hockeyverdenen og specielt dommerfaget.

Icing-regel

Postby KasperLund » Tue Feb 02, 2010 11:31:48

Hej Jacob.

Jeg mindes der engang har været en regel der annullerede icing hvis pucken sendes uberørt gennem målfeltet og forbi mål. Er den fjernet? Eller har det noget at gøre med om keeperen reagerer på dette?
KasperLund
 
Posts: 1
Joined: Tue Feb 02, 2010 11:26:04

Re: Icing-regel

Postby Jacob Grumsen » Tue Feb 02, 2010 5:58:36

Hej Kasper Lund.

Icing reglen blev lavet lidt om, nedenfor er beskrevet hvornår der IKKE er icing.


Regel 460

d) Der er ikke icing: *** NYT ***
- hvis pucken går i mål, i hvilket tilfælde MÅLSCORING skal
godkendes,
- hvis det fejlende hold er i undertal i det øjeblik, hvor pucken bliver skudt,
- hvis pucken rører nogen del af en modstander, inklusiv målmanden, før
den passerer mållinjen,
- hvis pucken kommer direkte fra en spiller, der tager et face-off,
- hvis ifølge linjedommerens skøn en spiller fra det andet hold, bortset fra
målmanden, er i stand til at spille pucken før den passerer mållinjen.
- hvis målmanden forlader sit målfelt ***NYT***
- hvis målmanden er udenfor sit målfelt under icing situationen og bevæger
sig i retning af pucken
*** NYT ***


Venlig Hilsen
Jacob Grumsen
Jacob Grumsen
 
Posts: 392
Joined: Mon Jan 28, 2008 11:17:11


Return to Dommer - Jacob Grumsen

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron